Cəlilabadda I Qarabağ müharibəsinin itkin-şəhidi Mahir Quliyev dəfn edilib
Britaniya kralı III Çarlzın qardaşı, keçmiş şahzadə Endryu “Epşteyn işi” çərçivəsində saxlanılıb.
Axar.az xəbər verir ki, bu barədə BBC məlumat yayıb.
Məlumata görə, bu səhər onun yaşadığı Norfolkdakı malikanəsinə bir neçə polis maşını gəlib.
Endryu dövlət vəzifəsində qanun pozuntusuna yol verməkdə şübhəli bilinərək saxlanılıb.
Polis hələlik heç bir rəsmi məlumat verməyib.
⚠️ Dəmir yolu ətrafında yerləşən sıx tikililər təhlükəsizlik üçün riski artırır.
⛔️ Bu cür ərazilərdə insanların qatar yoluna çıxması, relslərə kənar əşyaların qoyulması, nəzarətsiz buraxılan heyvanların qatarın qarşısına çıxması, eləcə də digər təhlükəli hallar daha çox qeydə alınır.
Neqativ halların baş verməməsi üçün isə maşinistlər tez-tez təcili tormozlama etməyə məcbur qalır. Amma bəzən toqquşmalar qaçılmaz olur.
✅ Təhlükəsizlik hər birimizin məsuliyyətidir. Yolların təhlükəsiz olması üçün qaydalara diqqət edək, ehtiyatlı davranaq.
❤3👍1
❕ 🇺🇸ABŞ hərbçiləri Donald Trumpa bildiriblər ki, bu həftəsonu İrana zərbə endirməyə hazırdırlar, lakin yekun qərar hələ qəbul edilməyib
🤬7👍4🤡1
Son vaxtlar üzərlik (qarmala) bitkisinin istifadəsi və xaricə aparılması ilə bağlı məlumatlar yayılıb.
Səhiyyə Nazirliyi bildirir ki, üzərliyin tərkibində harmin, harmalin və digər beta-karbolin alkaloidləri var. Bu maddələr mərkəzi sinir sisteminə təsir göstərən psixoaktiv birləşmələrdir və beyində serotonin, dopamin kimi maddələrin səviyyəsini artıra bilir.
Azərbaycanda üzərliyin yandırılması ənənəvi haldır və birbaşa qadağa yoxdur. Lakin tərkibində psixoaktiv maddələr olduğuna görə onun becərilməsi, idxalı və satışı qanunla məhdudlaşdırıla bilər.
Bir sıra ölkələrdə, o cümlədən Rusiyada (2024-cü ildən), üzərlik narkotik tərkibli bitkilər siyahısına salınıb və idxalı, saxlanması və satışı cinayət məsuliyyəti yaradır.
Xaricə səfər edərkən üzərlik və onun hissələrini üzərinizdə aparmaq tövsiyə olunmur. Dərman məqsədilə istifadə etməzdən əvvəl mütləq həkimlə məsləhətləşmək lazımdır.