18 more families were dispatched to Lachin
The next migration caravan, consisting of families temporarily settled in hostels, sanatoriums, former pioneer camps, unfinished buildings and administrative buildings in different areas of the republic, has left for the city of Lachin.
Axar.az reports that at this stage, 18 more families - 59 people - were moved to the city of Lachin.
It should be noted that as a result of the victory of the brave Azerbaijani army in the Patriotic War under the leadership of President, Supreme Commander-in-Chief Muzaffar Ilham Aliyev, it was possible for IDPs to return to their homeland voluntarily, safely and with dignity after 30 years. Residents of Lachin, returning to their homeland, thanked President Ilham Aliyeva and First Vice-President Mehriban Aliyeva for being surrounded by comprehensive state care. They also expressed their gratitude to the brave Azerbaijani Army, our heroic soldiers and officers, who saved our land from occupation, and wished mercy to our martyrs who died on this road, and patience to their families.
It should be recalled that until now 570 families, that is, 2,090 people, have settled permanently in the city of Lachin.