Brazil begins analysis of Azerbaijan Airlines' black boxes
Technical experts from Brazil's Aeronautics Command have begun analyzing the black boxes of the "Azerbaijan Airlines" (AZAL) plane that crashed in Kazakhstan.
Axar.az reports that three investigators from Kazakhstan, along with representatives from Azerbaijan and Russia, are analyzing the data at the Aeronautical Accidents Investigation and Prevention Center (CENIPA).
Experts are working on extracting and analyzing data from the black boxes, which contain recordings of pilot conversations and information about the plane's condition throughout the flight leading up to the crash.
CENIPA plans to use virtual reality and graphic reconstruction to simulate the events and determine the cause of the tragedy. The results of the analysis conducted in Brazil will be included in the final investigation report under Kazakhstan's jurisdiction.