Russian soldiers move barracks from Eskipara
Russian soldiers transfer the property of the barracks from Voskepar (Eskipara - ed.).
Axar.az reports that Armenian journalist Oskan Sarkisyan announced this.
"There are trucks on the side of the interstate highway in the administrative territory of the village of Eskipara. The modules of the destroyed Russian barracks are being transported. The residents of Eskipara do not know where these modules have been transferred. They are said to have been transferred to Ararat or Russia," the information stated.
It should be noted that the Russian military deployed to the village of Kizil Hajili at the beginning of August 2021. They first lived in one of the abandoned houses on the outskirts of the village, then built barracks from prefabricated modules. A similar barracks was assembled in Aygepar village of Berd community, on the territory of the former small airport. It was assumed that the Russian military should participate in the demarcation work in that part of the border with Azerbaijan, but they did not participate in this process.