Ilham Aliyev meets Oliver Wyman CEO
On January 20, the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev met with Nick Stader, CEO of Oliver Wyman Group, in Davos.
Axar.az reports that Nick Stader, as an international strategic management company of Oliver Wyman Group, touched upon possible directions of cooperation with various institutions in our country, the development of various directions of Azerbaijan's economic transformation process, insurance, financial market, energy sector, including traditional and green energy fields. noted that they are interested in implemented projects, export of agricultural products, and localization of the value chain by covering new trade opportunities in the region.
He highly appreciated the achievements of Azerbaijan.
Supporting the company's interest in Azerbaijan, the head of state touched on the issues of establishing cooperation between the relevant institutions of our country and "The Oliver Wyman Group".