An asteroid faster than a bullet is approaching the Earth
The National Aeronautics and Space Administration (NASA) has alerted that an asteroid that is four times as big as the Empire State Building is speeding towards Earth.
Axar.az reports that according to a report published in LiveScience, NASA has classified the asteroid as "potentially hazardous". The asteroid is hurtling through space at a speed of 47,200 mph (76,000 km/h), which is 20 times faster than a bullet.
This asteroid, named 7335 (1989 JA), is estimated to just whizz past our planet on May 27. It is estimated to make a close approach at 2.5 million miles (4 million kilometers) from Earth. That is 10 times the average distance between Earth and the Moon.
NASA's Center for Near-Earth Object Studies (CNEOS) said the asteroid is 1.1 miles, or 1.8 km, in diameter. Asteroid 7335 (1989 JA) is the largest asteroid to make a close approach to Earth in 2022.