Regional cooperation key for Georgia, says Kobakhidze
Regional cooperation is very important for Georgia, and our goal is to promote peace and stability in the region.
Axar.az reports that thi was stated by Georgia's Prime Minister Irakli Kobakhidze during the closing event of the Ambassadors' Conference.
According to him, Georgia is developing relations with Azerbaijan, Armenia, and Turkiye. Georgia's goal is to promote peace and stability in the region, for which significant work has been done in recent years and will continue in the future.
The Prime Minister stated that strengthening Georgia's international position in all directions is crucial.
"The Middle Corridor is an essential mechanism for regional integration. Strategic projects with neighboring countries will contribute to establishing peace in the South Caucasus, and we are glad that many critical strategic projects already connect us with our neighboring countries, which is extremely important for promoting peace. Active efforts in this direction will continue in the future," Kobakhidze emphasized.