EU to analyze bill on Armenia integration process
The EU will analyze the bill on the process of Armenia’s EU integration and discuss it with Yerevan.
Axar.az reports that this was stated by the EU’s official the lead spokesperson of the EU for Foreign Affairs and Security Policy Anitta Hipper has said.
"Meanwhile, there is plenty we are already doing through implementation of our existing Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, which allows for extensive support and approximation to the EU acquis. We increased our financial assistance to Armenia through the EU’s Resilience and Growth Plan for Armenia of EUR 270 million for the period 2024-2027 with targeted support to boost the country’s socio-economic resilience, as well as connectivity, trade and energy diversification," Hipper emphasized.
She also added that the Armenia-EU relations have never been closer as now. She recalled that this was confirmed by several decisions last year, including the decision taken to launch a visa liberalisation dialogue and European Peace Facility with EUR 10 million assistance.
It is worth noting that on January 9, the Armenian government approved the bill on launching the process of Armenia’s accession to the EU. The bill will be debated in parliament in near future.