Aliyev congratulates Bangladesh on Independence Day
President Ilham Aliyev has sent a congratulatory letter to the President of the People's Republic of Bangladesh, Mohammed Shahabuddin.
Esteemed Mr. President,
On my own behalf and on behalf of the people of Azerbaijan, I sincerely congratulate you and your entire nation on the occasion of your country’s national holiday – Independence Day.
We attach great importance to expanding Azerbaijan-Bangladesh relations and enriching our cooperation with new content. The friendship established between our countries has created favorable opportunities for this.
I believe that we will continue our joint efforts to strengthen interstate relations and realize the full potential of our cooperation for the benefit of our peoples.
Taking this opportunity, I extend my sincere congratulations and best wishes to you and the friendly people of Bangladesh on the upcoming holy Ramadan holiday.