Aliyev discusses social reforms and salary increases
In an interview with local TV channels on January 7, President Ilham Aliyev talked about the steps taken in the social sphere in Azerbaijan.
Axar.az reports that the head of state emphasized that the minimum salary and pension have increased since January 1 of this year.
"In a country that has invested so much and has such a big problem like the reconstruction of Karabakh, paying this attention to this area, of course, shows the essence of our policy, as they say. That is, the citizens of Azerbaijan should live better every year. Everything should be fair in society, in politics, and in the family, and the principles of social justice have always been important to us."
Emphasizing that four social packages have been implemented over the past few years, the President also noted:
"As economic opportunities increase, we will always pay attention to solving social issues - increasing the minimum wage, pension, and social benefits."